Serwis Klimatyzacji Domowej: Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Przeprowadzanie serwisu klimatyzacji

Wiosna to idealny czas, aby przeprowadzić serwis klimatyzacji domowej. Czy warto? Co jaki czas powinno się to robić? Jakie są koszty? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Czy warto robić serwis klimatyzacji domowej i co jaki czas?

Klimatyzacja działa jak wielki odkurzacz – z jednej strony wciąga powietrze, a z drugiej wypuszcza. Miejscem, gdzie zatrzymują się drobinki, jest filtr. Regularne czyszczenie filtra podnosi sprawność samej klimatyzacji. Trzeba również pamiętać o niewidocznych dla ludzkiego oka drobnoustrojach zbierających się w wilgotnych miejscach jednostki wewnętrznej. Dlatego serwis jest niezbędny dla prawidłowej pracy urządzenia.

Jak często robić przegląd klimatyzacji? Takie informacje podaje producent w instrukcji użytkowania. Zaleca się robienie serwisu co 6 miesięcy w pomieszczeniach domowych. W miejscach szczególnie narażonych, takich jak restauracje czy miejsca pracy, zaleca się serwis co 3 miesiące. Każdorazowy serwis zakończony jest protokołem z przeprowadzonych czynności.

Czynności wykonywane podczas serwisu

Podstawowy przegląd klimatyzacji powinien zacząć się od rozmowy z użytkownikiem – czy urządzenie działa prawidłowo? Jeżeli tak, przechodzimy do czyszczenia klimatyzacji, zaczynając od wyciągnięcia filtrów i ich umycia. Podstawowy serwis zawiera odgrzybienie jednostki preparatem do klimatyzacji, sprawdzenie połączeń elektrycznych, umycie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, czyszczenie instalacji skroplin. Bardzo ważną czynnością jest sporządzenie adekwatnego dokumentu. Poświadczenie o przeprowadzonym serwisie jest ważne dla instytucji jaką jest sanepid.

Duży serwis klimatyzacji domowej – dla kogo i jak często?

Duży serwis klimatyzacji domowej polega na rozebraniu jednostki wewnętrznej i umyciu parą wszystkich zakamarków. Klimatyzacje sufitowe, które często występują w biurach, po latach intensywnej pracy, mogą wydzielać przykry zapach. Jedyną metodą jest rozebranie tacy ociekowej i wymycie z zalegającego osadu. Również klimatyzatory ścienne potrafią się tak zabrudzić, że jest ograniczony przepływ powietrza.

Użyte środki czyszczące i urządzenia

W dzisiejszych czasach środki do czyszczenia klimatyzacji muszą spełniać wymogi środowiskowe. Ważne jest, by preparat był odpowiednio rozrobiony zgodnie z instrukcją. Urządzenie do mycia to specjalna parownica, dzięki której pod wpływem gorącej pary usuwane są grzyby i roztocza.

Koszty serwisu

Podstawowy koszt serwisu waha się od 150zł do 300zł w zależności od miejsca serwisu i ilości klimatyzacji. Duży serwis kosztuje od 500zł za sztukę. Serwis klimatyzacji domowej powinien być przeprowadzony przez certyfikowanego specjalistę.

Pamiętaj, że regularny serwis klimatyzacji domowej to inwestycja w długotrwałe i efektywne działanie Twojego urządzenia. Dbaj o swoją klimatyzację, a ona zadba o Twój komfort.